193 роки курорту: історії цілющих джерел Трускавця

З нагоди 193-ї річниці заснування курорту Трускавець, пропонуємо Вам поринути в історію курорту та дізнатись більше про цілющі джерела трускавецьких вод.

Важливим оздоровлюючим фактором трускавецького курорту є лікувальні мінеральні води з цілющих джерел трускавецької землі, сформовані в умовах особливої геологічної будови трускавецьких надр. Вони і стали колись давно вагомою причиною для заснування курорту та принесли йому заслужену славу одного з найкращих бальнеологічних курортів земної кулі, що оздоровив за всю свою історію мільйони людей.


Трускавець. Мінеральна вода «Нафтуся», 30-і роки ХХ ст.

Давня історія з виявленням  цілющих вод у Трускавці почалася ще в ХVI ст. коли про це сповістив польський королівський лікар Войцех Очко в книзі «Цепліне», виданій у Кракові в 1578 році. Згодом через півтора століття, в 1721 році у підручнику Габріеля Жончинського «Натуральна історія…» писалося, що «…селяни Трускавця та інших сіл Галіції п’ють воду з домішками нафти для лікування багатьох недуг…».


Трускавець. Черга за Нафтусею, 30-і роки ХХ ст.

В ході геологорозвідувальних робіт інженери-гірники в 1820 році натрапили на джерело сірчаної води в урочищі Липки, в лісовій околиці тогочасного села. Воду з іншого джерела та аналогічним присмаком  на той час вже використовували трускавчани  для лікування шкірних захворювань, як тварин так і свого тіла, ще не знаючи справжніх властивостей та можливостей  цих унікальних вод. І назвали селяни це джерело «Паршивкою», тому що вода з нього виліковувала важкі (паршиві) шкірні хвороби!


Трускавець. Джерело «Марія», поч. ХХ ст.

Про лікувальну дію солонуватої води з джерела «Марія» трускавчани вперше дізналися від місцевого селянина Івана Коніва, який виявив його у своєму маєтку також ще на початку ХІХ ст. та згодом право на його використання передав курортній владі.

З часом цілющі джерела зацікавили багатьох дослідників і науковців, які посилено звертали увагу до бальнеологічного курорту. Одним із перших експертів трускавецьких цілющих джерел був відомий галицький фармацевт і хімік Теодор Торосевич, який зробив цілий ряд аналізів над сірководневими водами Трускавця. Найбільше уваги він приділив ще мало кому відомій своїми лікувальними властивостями воді з джерела «Нафта». Майже прісну воду, з легким запахом сірководню і присмаком нафти, місцеві жителі раніше називали просто – «нафта» або нафтова вода. В наукових викладах Торосевича ця вода отримала більш лагіднішу, ліричнішу назву – «Нафтуся», яка сподобалась та  утвердилась  на трускавецькому курорті. 


Трускавець. Кіоск для зберігання склянок, поч. ХХ ст.

В 1836 році Т. Торосевич вперше  опублікував результати своїх досліджень над трускавецькими мінеральними джерелами, вагоме місце серед яких займала «Нафтуся», де вказав, що її, насамперед, слід вживати для внутрішнього лікування захворювань нирок, печінки, жовчовивідних шляхів тощо. Трускавецькі землі, на яких знаходилося джерело «Нафта»-«Нафтуся», в 1855 р. були передані в оренду курортній владі їхнім власником о. І. Облочинським за 110 ринських річних на безстроковий термін.


Теодор Торосевич (1789-1876)

Продовженням освоєння лісистої  місцевості, яку займає теперішній курортний парк,  було виявлення  в 1838 році ще одного цілющого джерела, яке назвали «Софією». Солонувато-гіркувату воду з джерела почали успішно використовувати  на курорті при хворобах органів травлення.


Трускавець. Джерело «Софія», поч. ХХ ст.

Справу Торосевича в сер. ХІХ ст. справно продовжували австрійські лікарі Штеллер, Машек, Унгер та Кох, обґрунтуючи роль трускавецьких джерел з медично-лікувальної точки зору, що посилило увагу науковців до бальнеологічного курорту з його унікальними природними багатствами та, звичайно,  потребуючих лікуватися ними.


Трускавець. Інгаляторій, поч. ХХ ст.

Земельні маєтки, а особливо ті, на яких виявляли цілющі джерела, для розширення меж курорту  в різний спосіб отримували від місцевих селян управителі та заїжджі багачі. Так, земельну ділянку, на якій у 50-х роках ХІХ ст. було відкрито джерело «Броніслава», було придбано за безцінь курортною адміністрацією в місцевого мешканця Гриня Стеціва.


Трускавець. Джерело «Броніслава», поч. ХХ ст.

Детальний аналіз найсильнішого солоно-гіркуватого джерела, яким виявилося джерело «Броніслава» було зроблено курортною управою  в 1861 році та спрямоване на застосування  його води при  хворобах  дихальних  шляхів, шляхом полоскання горла та інгаляційних процедур, зокрема за системою д-ра Вашмута, для чого в 1892 році був збудований спеціальний інгаляторій в стилі «історизму» оздоблений багатою декоративною різьбою.


Трускавець. Джерело «Юзя», поч. ХХ ст.

Над відкритими та дослідженими джерелами в курортному парку зводились малі архітектурні форми – надкаптажні споруди, павільйони-галереї, альтанки для прогулянок, кіоски для видачі склянок, у поширених на той час в Європі та карпатському регіоні зокрема – стилі модерн з елементами «історизму» та прикарпатської різьби, що і передбачала Інструкція 1864 року щодо забудови курортів Австро-Угорщини. Деякі з них, наприклад, архітектурні форми над джерелами «Броніслава» і «Юзя», «Едвард» і «Фердинанд» з солоно-сірчаною водою збереглися до нині.


Трускавець. Джерело «Фердинанд», поч. ХХ ст.

Освоєння паркової місцевості дало курорту ще одне цілюще джерело «Юзя», яке в народі назвали джерелом «молодості і краси». Вода, багата на маслянисті та радіоактивні складники, має здатність пом’якшувати шкіру обличчя, а ще водою з цього джерела промивають очі. А в 1910 році  на місці запущеної озокеритної шахти, що на території курортного парку виявили джерел з солоно-сірчаною водою, яке назвали – «Едвард».


Трускавець. Джерело «Едвард», поч. ХХ ст.

Особливість і цінність рекреаційного оазису (курортний парк) Трускавця полягає в тому, що саме в цій місцевості сформувалися всі основні джерела цілющих мінеральних вод трускавецької землі та стали його основними лікувальними чинниками.

Автор: Галина КОВАЛЬ, директор музею міста-курорту Трускавця

Джерело: Фотографії старого Львова

Трускавець Нафтуся курорт історія
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

Здоров'я
Станом на 24 вересня у Львівській області кількість людей, у яких підтвердився діагноз коронавірус Covid-19, від початку пандемії – 19 250. За останню добу підтвердилось ще 205 випадків. Летальні випадки – 537 (+5). Вилікувалися – 6464 (+131) Усього в Україні за даними ЦГЗ: 188 106 (+3372) людей захворіло, 3757 (+52) померло, 83 458 (+1788) вилікувалися.
Різне
Вчора, 24 вересня, Кабінет Міністрів України схвалив проект Указу Президента України «Про створення національного природного парку «Королівські Бескиди». В парк увійде майже 9 тисяч гектарів лісу на Старосамбірщині. Про це повідомили у пресслужбі Львівської ОДА. Національний природний парк площею 8 тис. 997 га розташований на території Старосамбірського району Львівської області. Його природні комплекси та об’єкти мають особливу природоохоронну, оздоровчу,...
Різне
У Дрогобичі встановили новий експонат вуличного музею – телефонну будку з робочим ретро-таксофоном. Про появу нової туристичної атракції повідомив у Фейсбук керівник Дрогобицького ТІЦу Ігор Чава. За його словами, найімовірніше, що це єдиний робочий апарат такої характеристики в Україні. "Ми довгий час працювали над цим проєктом, і зараз кожен може зайти у кабінку, підняти слухавку і сказати, що він телефонує з Дрогобича" - написав Ігор Чава. Ретро-таксофон...
Кримінал
У середу, 23 вересня, на території Львівської області виявили «врізку» у магістральний нафтопровід «Дружба». За інформацією Львівської обласної прокуратури, в одному з селищ Стрийського району виявили міні-завод із викачування нафти з нафтопроводу «Дружба». За допомогою електромоторів високого тиску та іншого обладнання зловмисники викрадали сиру нафту, а потім перевозили її в автоцистернах. «Під час обшуку правоохоронці виявили вантажний автомобіль марки...
Спорт
Відбулась відкрита першість Дрогобиччини з футболу. Команда Трускавецького ДЮСК "Спортовець" стала абсолютним чемпіоном змагань. Вiдкрита першiсть Дрогобичини з футболу серед юнакiв 2007-08 р.н. проходила у Дрогобичі, на стадioнi ДЮСШ ім.Боберського, з 5 по 19 вересня 2020 р. У юнацькому турнірі з футболу, взяли участь 8 команд. Змагання проводились за коловою системою. "Команда Трускавецького ДЮСК «Спортовець» (тренер Олег Оринич) виграла усi матчi i стал...
Різне
У мережі шириться інформація про те, що у Вараші евакуйовують людей через радіоактивну хмару над Рівненською АЕС. Така інформація виявилась неправдивою - про це повідомляє офіційний сайт Рівненської АЕС. Що сталось? Фейкову інформацію про надзвичайну ситуацію на Рівненській АЕС та евакуацію мешканців 30-кілометрової зони навколо опублікували сайти міської ради міста Вараша та сайт Національної поліції України у Рівненській області. Додаємо скріншоти з сайт...
Різне
У зв’язку з проведенням аварійно-відновлювальних робіт у с. Уличному, де на водопроводі трапилася аварія, завтра, 23 вересня, з 10.00 до 15.00 вода з водозабору “Гірне” подаватиметься зі зниженим тиском, внаслідок чого можливі перебої водопостачання на таких вулицях Дрогобича: Спортивна, Трускавецька, В. Гора, Бориславська , Г. Брама, М. Грушевського, Стрийська, Вол. Великого, Є. Коновальця, Будівельна, Нафтовиків, площа Ринок та на прилеглих до них вулиця...
Освіта
В українських школах дозволили вчителям використовувати нову систему оцінювання для п'яти предметів, у зв'язку із дистанційною формою навчання. Про це повідомили в пресслужбі Міністерства освіти. Зазначено, що нововведення стосується тільки учнів в навчальних закладах, які більше половини уроків навчаються в режимі онлайн. Відмітки "зараховано/не зараховано" дозволили ставити з таких предметів: "Фізична культура","Трудове навчання","Образотворче мистецтво"...
Різне
У реанімації Львівської обласної дитячої лікарні ОХМАТДИТ перебуває трирічна дівчинка з Миколаївського району, в якої діагностували коронавірусну інфекцію. Це перший випадок, коли дитина потребувала підключення до ШВЛ. Стан дівчинки вкрай важкий. Дівчинку госпіталізували з вираженою дихальною і серцевою недостатністю. В області це перша дитина за період пандемії, яку підключили до апарата ШВЛ, повідомила директорка ОХМАТДИТу Олександра Бурда. За її словами...