Як вберегтися від кліщів та що робити коли вже вкусили?

Як вберегтися від кліщів та що робити коли вже вкусили?

За вікном панує весна. Всі ми, так чи інакше, контактуємо з природою і ризикуємо зіткнутися з такими маленькими, непомітними й вкрай небезпечними тваринами як кліщі (лат. Acari). 

Цей підклас дрібних членистоногих тварин належить до класу павукоподібних, які на нашій планеті являються одними з найдревніших. В їх сімействі вчені налічують від 400 тис до 1 млн видів.


Опис та вигляд кліщів


Кліщі мають неподілене на сегменти суцільне тіло, в порівнянні з деякими іншими членистоногими. Здебільшого, ці павукоподібні розміром 0,5 - 1 мм є малопомітні людському оку. Тому більшість видів нам, пересічним людям, невідомі. В кліщів відсутні очі, та за допомогою сенсорного апарату, який чудово в них розвинутий, відчувають жертву в радіусі до 10 метрів.

Зустріти цього маленького кровопивцю можна на будь-якому континенті та у будь-якій кліматичній зоні. Ризик підхопити кліща є не тільки в лісопосадках, парках чи скверах, а й на газоні. Переважно вони живуть на висоті до 60 см від землі й дуже рідко потрапляють на невисокі кущоподібні рослини.


Як зменшити ймовірність підхоплення кліща?

  • По-перше, потрібно підібрати відповідне вбрання. Найкращим варіантом буде одежа з довгими рукавами, бажано світлих кольорів. Рекомендовано надіти штани та заправити їх у панчохи.
  • Для відлякування, як додаткового захисту, користуйтесь спеціальними засобами, у вигляді аерозолю, мазі тощо. Також використовуйте герань, чорнобривці й лаванду, запах цих рослин вони не люблять. До цього переліку також можна віднести ефірні масла (розмарини, гвоздики, м’яти, евкаліпту).
  • Проводьте огляд відкритих ділянок тіла щонайменше кожних 2-ві години. Укус відчути практично неможливо, оскільки під час укусу тварина виділяє анестетичну речовину, яка знеболює уражену частину.

Як діяти після прогулянки?

  • З поверненням додому наполегливо рекомендується очистити та випрати одежу.
  • Ретельно оглянути тіло починаючи з ніг і рухаючись до голови: підколінна впадина, зона трусів (пах), нижня лінія бюсту, плечовий пах, вуха та навколо, волосяний покрив голови.
  • Зробіть ці прості дії звичкою, від них напряму залежить ваше здоров'я.


Як діяти, коли вкусив (присмоктався) кліщ?

  • Рекомендовано звернутись у травмпункт до лікаря, там нададуть допомогу та проконсультують.
  • Якщо поряд немає медичної установи, кліща потрібно видалити самостійно. Це можна виконати спеціальним пристроєм "кліщосмиком". Для цього потрібно щільно притиснути пристрій до шкіри, підсунувши під голівку кліща. Акуратно розхитати й помалу викручувати в довільну сторону.
  • Якщо у вас відсутній спеціальний пристрій, виконайте видалення пальцями, пінцетом чи петлею з нитки, роблячи ті ж дії, що і "кліщосмиком".
  • Після ліквідації нападника обробіть уражену ділянку антисептичним розчином.

Важливо!

Видаленого паразита потрібно помістити в чисту посудину і щільно закрити кришкою.

Відвідати лікаря інфекціоніста, передати йому видаленого кліща для проведення лабораторних досліджень на наявність збудників бореліозу.

Впродовж трьох тижнів щоденно контролюйте температуру тіла. У випадку підвищення температури чи почервоніння, збільшення ураженої частини тіла, невідкладно зверніться до лікаря.

кліщі як вберегтися укус що робити
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі