• Головна
 • Як вберегтися від кліщів та що робити коли вже вкусили?
09:50, 5 травня 2020 р.

Як вберегтися від кліщів та що робити коли вже вкусили?

Як вберегтися від кліщів та що робити коли вже вкусили?

За вікном панує весна. Всі ми, так чи інакше, контактуємо з природою і ризикуємо зіткнутися з такими маленькими, непомітними й вкрай небезпечними тваринами як кліщі (лат. Acari). 

Цей підклас дрібних членистоногих тварин належить до класу павукоподібних, які на нашій планеті являються одними з найдревніших. В їх сімействі вчені налічують від 400 тис до 1 млн видів.


Опис та вигляд кліщів


Кліщі мають неподілене на сегменти суцільне тіло, в порівнянні з деякими іншими членистоногими. Здебільшого, ці павукоподібні розміром 0,5 - 1 мм є малопомітні людському оку. Тому більшість видів нам, пересічним людям, невідомі. В кліщів відсутні очі, та за допомогою сенсорного апарату, який чудово в них розвинутий, відчувають жертву в радіусі до 10 метрів.

Зустріти цього маленького кровопивцю можна на будь-якому континенті та у будь-якій кліматичній зоні. Ризик підхопити кліща є не тільки в лісопосадках, парках чи скверах, а й на газоні. Переважно вони живуть на висоті до 60 см від землі й дуже рідко потрапляють на невисокі кущоподібні рослини.


Як зменшити ймовірність підхоплення кліща?

 • По-перше, потрібно підібрати відповідне вбрання. Найкращим варіантом буде одежа з довгими рукавами, бажано світлих кольорів. Рекомендовано надіти штани та заправити їх у панчохи.
 • Для відлякування, як додаткового захисту, користуйтесь спеціальними засобами, у вигляді аерозолю, мазі тощо. Також використовуйте герань, чорнобривці й лаванду, запах цих рослин вони не люблять. До цього переліку також можна віднести ефірні масла (розмарини, гвоздики, м’яти, евкаліпту).
 • Проводьте огляд відкритих ділянок тіла щонайменше кожних 2-ві години. Укус відчути практично неможливо, оскільки під час укусу тварина виділяє анестетичну речовину, яка знеболює уражену частину.

Як діяти після прогулянки?

 • З поверненням додому наполегливо рекомендується очистити та випрати одежу.
 • Ретельно оглянути тіло починаючи з ніг і рухаючись до голови: підколінна впадина, зона трусів (пах), нижня лінія бюсту, плечовий пах, вуха та навколо, волосяний покрив голови.
 • Зробіть ці прості дії звичкою, від них напряму залежить ваше здоров'я.


Як діяти, коли вкусив (присмоктався) кліщ?

 • Рекомендовано звернутись у травмпункт до лікаря, там нададуть допомогу та проконсультують.
 • Якщо поряд немає медичної установи, кліща потрібно видалити самостійно. Це можна виконати спеціальним пристроєм "кліщосмиком". Для цього потрібно щільно притиснути пристрій до шкіри, підсунувши під голівку кліща. Акуратно розхитати й помалу викручувати в довільну сторону.
 • Якщо у вас відсутній спеціальний пристрій, виконайте видалення пальцями, пінцетом чи петлею з нитки, роблячи ті ж дії, що і "кліщосмиком".
 • Після ліквідації нападника обробіть уражену ділянку антисептичним розчином.

Важливо!

Видаленого паразита потрібно помістити в чисту посудину і щільно закрити кришкою.

Відвідати лікаря інфекціоніста, передати йому видаленого кліща для проведення лабораторних досліджень на наявність збудників бореліозу.

Впродовж трьох тижнів щоденно контролюйте температуру тіла. У випадку підвищення температури чи почервоніння, збільшення ураженої частини тіла, невідкладно зверніться до лікаря.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#кліщі #як вберегтися #укус #що робити
live comments feed...