Рейтинг 5 епідемій, які змінили хід історії

Вперше люди змогли побачити віруси в 1930-і роки, коли з'явилися електронні мікроскопи, а до цього людству доводилося битися з невидимим ворогом. Втім, і сьогодні, через 90 років досліджень, експериментів і теорій, інфекційні агенти раз у раз кидають виклик цілим континентам. Людська цивілізація в будь-який момент може зіткнутися із загрозою, яка прийде немов з нізвідки, і до цього потрібно бути готовими. Зброєю на цій війні може стати накопичений медиками багаторічний досвід і ефективні вакцини, яких не існувало в ті часи, коли епідемії спустошували десятки міст. "Навколо світу" розповідає про п'ять найсерйозніших епідеміях в історії, частина з яких була викликана вірусами і які забрали величезну кількість життів.

Чума

Чума-мабуть, одна з найстрашніших хвороб, коли-небудь обрушилися на землю. Масові стихійні пандемії, жах, що охоплює і паралізує десятки країн, понівечені хворобою тіла, звалені в братські могили, моторошнуваті чумні доктора і відсутність якої б то не було надії — все це перетворило чуму в загальне поняття, під яким мають на увазі щось невідворотне, страхітливе і неймовірно небезпечне. Людство пережило як мінімум шість великих спалахів цього захворювання, з яких три відносять до пандемій, що в перекладі з давньогрецької означає «весь народ».

Перша відома хвиля отримала назву "юстиніанова чума", оскільки припала на правління візантійського імператора Юстиніана I. почалася вона в Єгипті, а пізніше поширилася на весь цивілізований світ: епідемія тривала близько півтора століть, спорадично проявляючись в різних регіонах, проте пік її припав на середину VI століття н.е. тоді в Константинополі щодня вмирало приблизно 5000 чоловік, а іноді число жертв досягало і 10 000 в день — до кінця найгострішого періоду спалаху населення столиці Візантійської імперії скоротилося на 40%. Всього ж, за приблизними оцінками « "юстиніанова чума" забрала близько 125 мільйонів життів: 100 млн на Сході і ще 25 млн в Європі. У містах замість людей оселилися хаос і розруха, ремесла були занедбані, економіка занепала. За свідченнями очевидців, люди ділилися на дві категорії: ті, хто був уже мертвий, і ті, хто виносив мертві тіла за межі міста. Інших занять просто не залишилося.

Друга пандемія чуми вибухнула в середині XVI століття. Вона прокотилася по Азії, Європі, Північній Африці і навіть дійшла до берегів Гренландії. Осередком її називають пустелю Гобі, а в Європу мор був занесений зі Східного Китаю монгольськими військами під час спустошливих набігів майбутньої Золотої Орди на сусідів. Хронологія другої хвилі традиційно визначається 1346-1353 роками, проте окремі спалахи фіксувалися аж до кінця століття. У сучасних джерелах ця хвиля відома як» Чорна смерть", хоча за часів епідемії її ніхто так не називав. Гіпотетично цей термін сходить до дослідника XVII століття, який допустив помилку в перекладі і трактував слово «чорний», Alta, виключно як колір, хоча спочатку воно описувало кількість загиблих. Аналогією в російській мові можуть служити поняття» хмара «або» тьма", що відповідають загальному числу померлих за два десятиліття розгулу чуми: хвороба викосила 60 мільйонів чоловік.

Саме на час Другої епідемії припадає поява чумних докторів, яких неможливо переплутати ні з одними іншими представниками професіями: характерна маска з пташиним дзьобом і стеклами для очей, довге пальто з вощеної шкіри, високі чоботи і неодмінно тростину, щоб не доторкатися до пацієнтів. Тоді ж виникло слово» карантин": у Венеції Всі прибулі в місто люди, кораблі і товари відправлялися на спеціальний острів, щоб виключити ймовірність зараження. Там вони перебували рівно 40 днів, як Христос в пустелі, а 40 по-італійськи буде quaranta.

Втретє людство зіткнулося з пандемією чуми вже в кінці XIX століття, хоча деякі дослідники відносять її до фінального, п'ятого, відносно слабкого піку другої пандемії. Епідемія спалахнула в 1855 році в китайській провінції Юньнань, звідки поширилася по всіх населених континентах: від Австралії до Куби, від Російської імперії до Південної Америки, — для чуми не було ні перешкод, ні кордонів. Тільки в Індії та Китаї від неї померло більше 12 мільйонів чоловік, загальне ж число жертв оцінити проблематично, оскільки немає чітких часових рамок пандемії: передбачається, що завершилася вона в 1911 році, коли закінчилася остання в історії великий спалах захворювання — чума в Маньчжурії (1910-1911 роки). Втім, саме третя хвиля чумного Мору допомогла вченим нарешті встановити етіологію хвороби: в 1894 Олександр Йерсен і Кітасато Сібасабуро відкрили збудника інфекції — чумну паличку Yersinia pestis, яку переносять блохи. Після наукового прориву не за горами опинилася і розробка вакцини. Першопрохідцем був імунолог Володимир Хавкін, який на початку XX століття створив вакцину з убитих чумних паличок.

Найбільш ж ефективну, живу вакцину запропонувала в 1934 році радянський бактеріолог Магдалина Петрівна Покровська. Так був покладений кінець тисячоліттям страху і відчаю, хоча і сьогодні, за статистикою ВООЗ, чумою в світі щорічно заражаються 2,5 тисячі чоловік. Зовсім недавно, восени 2017 року, був зафіксований новий спалах на Мадагаскарі, що забрав 165 життів.

Холера

Холера, як і чума, в розмовній мові набула додаткового значення: найчастіше вона виступає в якості лайки, прокляття або характеристики неприємної людини. Над такою репутацією холера працювала не одне тисячоліття: перші згадки цієї хвороби зустрічаються ще у Гіппократа, та й коріння у слова давньогрецькі (воно перекладається як «жовч» і «теку»). Втім, незважаючи на те що холера була відома і античним цивілізаціям, до XIX століття вона практично не виходила за межі Індійського субконтиненту: інфекція зароджувалася і вирувала в основному в дельті Гангу, де для розвитку епідемії були всі умови — спека, вологість, бруд і нечистоти, масове скупчення людей і проведення церемоній на березі річки.

В Європу, а звідти і в інший світ холеру завезли британські піддані під час активної колонізації Індії, а також купці, які вели торгівлю з місцевим населенням. У 1817 році почалася Перша пандемія холери: всього їх було сім, і йшли вони одна за одною, тому дуже часто складно провести розділову межу. Перша хвиля (1817-1824) вдарила по всій без винятку Азії і дісталася до Астрахані, а Європу від вторгнення врятував небувалий мороз (річки, скуті льодом, стали непридатні для судноплавства). Друга пандемія (1829-1851) докотилася не тільки до Європи, але і до США і Японії, а в Росії вона стала причиною холерних бунтів (1830-1831) — серії хвилювань і нападів на поліцейські ділянки і чиновників, яких малограмотні люди підозрювали в навмисному цькуванні народу.

Третя пандемія (1852-1860) стала найбільш смертоносною епідемією в XIX столітті — вона забрала життя понад 2,5 мільйона чоловік, багато в чому через те, що збіглася за часом з Кримською війною (нескінченні переміщення військ, голод, розруха, ослаблий імунітет і антисанітарія). У цей період розквіту захворювання відбулося відразу дві пов'язані один з одним пам'ятні події: спалах холери на Брод-стріт (Лондон) в 1854 році, в якій за один день загинули 500 осіб, і розслідування доктора Джона Сноу, якому безпомилково вдалося встановити джерело зараження — забруднену воду з колонки. Його відкриття дало поштовх розвитку всієї епідеміології, санітарії та гігієни, а також системи водопостачання.

GettyImages-629556999.jpg малюнок з французького журналу, що зображує спалах холери в Китаї в 1907 році

Ще три пандемії холери прокотилися по світу з 1863 по 1923 рік, після чого хвороба пішла «у відпустку» і повернулася в сьомий раз тільки в 1961 році. Останній спалах тривав до 1975 року, і з тих пір офіційних пандемій у світі зареєстровано не було, проте окремі випадки все ж фіксуються, особливо в бідних країнах, а станом на 2010 рік щорічна смертність від цієї інфекції становила 100-130 тисяч осіб. Всього ж за історію від холери загинуло понад 60 мільйонів чоловік. Небезпека її полягає в тому, що на перших порах вона симптоматично схожа на отруєння або дизентерію: постійна спрага, блювота, слабкість в м'язах, озноб, судоми, діарея, задишка. Якщо вчасно не розпізнати холеру, вона перейде у важку стадію і в буквальному сенсі висушить людини до смерті.

Оспа

Всупереч поширеним уявленням, саме віспа, а не чума, була найстрашнішою для людей Середньовіччя хворобою. Чума, що спустошувала цілі міста, приходила хвилеподібно: пробушевав десятиліття, вона відступала, дозволяючи перевести дух і відновити сили перед наступним ударом. Віспа ж перетворилася на звичний, але від цього не менш потворний життєвий фон. За оцінками дослідників, вже з XV століття Європа являла собою один великий оспенний лазарет, і практично нікому не вдавалося врятуватися від хвороби. З'явилася навіть приказка:»мало хто уникне віспи і любові". Вперше ж людство зіткнулося з цим вірусом на початку нашої ери: батьківщиною його вважається Близькосхідний регіон, де інфекція передавалася людям від верблюдів.

Пандемія натуральної віспи, яку також називають чорною, починалася як окремі хвилі захворювань: в IV столітті вірус вдарив по Китаю, через два століття — по Кореї, ще через два — по Японії. Широке поширення вірусу по всьому світу відбулося під час арабо-мусульманських завоювань VII–VIII століть: віспа проникла на величезні території від Іспанії до Індії. У той період епідемії зафіксовані в Сирії, Палестині та Персії, Франції, Італії та Сицилії. З цього моменту віспа міцно влаштувалася в Європі і за кілька століть забрала десятки мільйонів життів. Точне число загиблих неможливо встановити, оскільки масштаб пандемії придбав катастрофічні розміри.

Вірус не щадив нікого: заражалися однаково старі і діти, селяни, імператори, королі і принци, придворні, конкістадори і аборигени. Протягом багатьох століть віспа тримала в страху практично всю земну кулю. Помирав приблизно кожен шостий (а серед дітей кожен третій), проте навіть ті, кому вдалося вижити, назавжди залишалися Спотворені і понівечені хворобою: глибокі точкові шрами на місці гнійних наривів покривали все тіло і обличчя, до того ж майже всі перехворіли втрачали зір.

Кожен народ винаходив свої методи боротьби з недугою: в Індії була власна богиня віспи, Маріатале, яку необхідно було задобрювати. Поширеним методом лікування були різні магічні і окультні практики: хворих накривали червоним одягом, яка повинна була виманити заразу назовні, обкурювали спеціальними травами, проводили хворобливі ритуали. Звичайно, це все не приносило ніяких помітних результатів, однак, відповідно до закону виклику-відповіді, будь-яка стресова соціальна ситуація повинна вивести цивілізацію на якісно новий рівень розвитку. Як не жахлива була віспа для людей Середньовіччя, саме вона стала тим викликом, який привів до повсюдного поширення вакцинації.

Навіть саме слово "вакцина" народилося завдяки віспі. У 1796 році англійський лікар і натураліст Едвард Дженнер, після 30 років спостережень і роздумів, вперше прищепив восьмирічному хлопчикові коров'ячу віспу (від лат. vacca — «корова"), не небезпечну для людини. Лікар здогадався, що це два різновиди однієї і тієї ж хвороби і, підсадивши «легку» коров'ячу віспу людині, можна допомогти йому виробити стійкий імунітет до важкої форми вірусу — натуральної віспи. Експеримент виявився вдалим, і незабаром вакцинація стала масовим явищем, обов'язковим не тільки в армії і на флоті, а й серед міського населення. Віспа стала першою в світі хворобою, яку людству вдалося повністю перемогти завдяки вакцині, — останній випадок був зафіксований в 1977 році в Сомалі.

Грип

У порівнянні з холерою, чумою і віспою грип здається абсолютно нешкідливим, але це тільки на перший погляд. Найчастіше його називають важкою застудою, хоча такого захворювання не існує в природі. Грип відноситься до ГРВІ-гострих респіраторних вірусних інфекцій і, за оцінками ВООЗ, щорічно забирає 250-500 тисяч життів, а число хворих досягає 3-5 мільйонів. Тому грип-це ні в якому разі не тривале сезонне нездужання: в історії було кілька важких пандемій, в яких загинули десятки мільйонів.

Найбільша, найвідоміша і найбільш смертоносна епідемія розгорілася в 1918 році, коли весь світ охопив іспанський грип, або, як його називали, «іспанка». За 18 місяців заразилося 550 мільйонів чоловік — третина всієї планети, а загинуло, за різними підрахунками, від 50 до 100 мільйонів, що робить цю пандемію однією з найбільш руйнівних катастроф в історії цивілізації. Жах вселяв не тільки масштаб пандемії, але і те, наскільки стрімко протікала хвороба: нерідко заразилися вмирали вже на наступний день. Характерними симптомами були синюватий колір обличчя і кашель з кров'ю.

Пізніше були азіатський, Гонконгський, пташиний і свинячий грип, які в сукупності погубили більше ста тисяч чоловік. У цій неймовірній варіативності і здатності мутувати і полягає небезпека грипу. На відміну від віспи, проти якої розроблена вакцина, ефективна практично у всіх випадках, у грипу нескінченна кількість штамів, і під кожен конкретний потрібна своя вакцина — панацеї просто немає.

Сьогодні відомо понад 2000 варіантів грипу, і це далеко не межа: грип неможливо перемогти одним ударом, неможливо передбачити, який саме штам прийде в той чи інший регіон в цьому році. Тому залишається тільки постійно стежити за бактеріологічною ситуацією, намагатися робити обережні прогнози і працювати над більш-менш універсальною вакциною.

Лихоманка Ебола

Вірус Ебола-відносно молодий інфекційний агент: вперше про нього дізналися лише в 1976 році, коли в Демократичній Республіці Конго стався спалах захворювання, від якого за короткий проміжок часу загинули 400 осіб. Вірус отримав назву Ебола на честь однойменної річки, в басейні якої він був вперше виділений.

Довгий час вірус не виходив за межі центральної і Західної Африки, тому, коли в 2014 році світ раптово охопила паніка і слово «Ебола» зазвучало майже в кожному інформаційному випуску, вчені виявилися до цього не готові — вакцини просто не існувало. Як розповідають експерти проекту» віруси", діяти доводилося в екстремальних умовах в надзвичайно стислі терміни: розробка вакцини була схожа на гонку з часом, де на рахунку була щогодини.

Епідемія 2014 року поширювалася як пожежа: вона охопила майже весь світ і забрала близько 12 тисяч життів.

Летальність становила 50%, тобто вмирав кожен другий пацієнт. Атмосфера день у день ставала все більш напруженою: люди психологічно не могли впоратися зі стресом і постійним страхом, починали шукати у себе симптоми захворювання і, як це не парадоксально, знаходили їх. Насправді лихоманку Ебола на початкових етапах дійсно можна сплутати з іншим недугою: висока температура, озноб, кашель, головний біль і біль в животі, блювота, діарея і загальна слабкість супроводжують багато інших хвороб. Розпізнавальним знаком тут може служити біль і ломота в м'язах, які розвиваються через кілька днів після інфікування.

Спалах 2014 року допоміг вченим розробити ефективну вакцину проти вірусу Ебола: вона була представлена в 2016 році. Однак, як попереджають експерти, загроза не ліквідована повністю. Останній випадок був зафіксований зовсім недавно, 9 травня 2018 року в Демократичній Республіці Конго.

Новини компаній
20:18, 1 серпня 2023 р.
Новини компаній
11:00, 18 липня 2023 р.