5 цікавих фактів про вулицю Панську в Дрогобичі

5 цікавих фактів про вулицю Панську в Дрогобичі

Ледь чи не в кожному місті є вулиця, яка є окрасою усього міста. У Дрогобичі – це вулиця Тараса Шевченка, яка відома за давньою назвою вулиця Панська. Саме про неї ми сьогодні Вам коротко розповімо 5 цікавих фактів. Хтозна, може, до Вас завітають гості з інших міст та країн і Ви вже матимете змогу розповісти їм щось цікавеньке.

1) 1/10 міста

На вулиці знаходиться близько 20 пам’яток архітектури, а це майже 10% від усіх, що є у місті. Тобто якщо Ви приведете сюди гостя, то він гарантовано побачить 1/10 краси Дрогобича.

2) Вулиця каштанів

Вулиця Панська (якщо брати її історично від Ринку до «Львівської політехніки») – це найдовша каштанова алея міста протяжністю у 750 метрів, де росте 113 каштанів. Але дерева, на жаль, котрий рік хворіють й показують лише тінь своєї краси. Отож, рано чи пізно місто обіцяє втратити свою алею, яка є його смарагдовою візитівкою. А може, цього місто і чекає? До речі, у першій половині 19 ст. вулиця була засаджена берлінськими тополями.

5 цікавих фактів про вулицю Панську в Дрогобичі, фото-1

3) Перша забрукована вулиця міста

Саме вулицю Панську називають першою забрукованою вулицею міста. Це начебто трапилося з нагоди приїзду архікнязя Карла у 1912 році. Можна сказати, така-собі «червона доріжка», але з сірого бруку. Правду кажучи, вулиці міста брукували ще в 19 столітті. Однак з високоякісного бруку (так по-панському) це однозначно трапилося саме на вулиці Панській. Дорога зроблена на століття. Тому, йдучи нею, пам’ятайте, нею ходили найбагатші люди Галичини, та навіть архікнязь Карл, що згодом став імператором Австро-Угорщини.

4) Вулиця найкрасивішої вілли

На вулиці знаходиться найкрасивіша вілла-палац міста, яка відома під назвою «Вілла Б’янки», що на вул. Шевченка, 38. Чому Б’янки? Саме цей шедевр, як твердять літературознавці, згадується на сторінках оповідання «Весна» Бруно Шульца, де живе Б’янка. А хто така Б’янка? Читайте і Ви здивуєтесь! Багато туристів перед тим, як приїхати до Дрогобича, зустрічають зображення саме цієї вілли в Інтернеті, коли вводять у пошук наше місто. Тому це наша архітектурна перлина, на яку туристи полюють зі своїм фотоапаратом. Нині у давньому палаці знаходиться один з відділів музею «Дрогобиччина».

5 цікавих фактів про вулицю Панську в Дрогобичі, фото-2

5) Вулиця «дрогобицьких вареників»

Відомий український письменник Іван Франко, який не один рік вчився на цій вулиці у стінах гімназії, присвятив їй чудове оповідання під назвою «Пироги з черницями» (1911), в якому розповідається про мешканців вулиці Панської родини Ґольдбавм, в якій була така традиція: готувати 16 штук вареників (по-галицьки пирогів).
Олег Стецюк

Дрогобич
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі